Nemilosrdni gadovi

10 nominacija za Oscara “Američkim varalicama” i “Gravitaciji”

American Hustle 2

U kvalitetom izuzetno izjednačenoj filmskoj godini tri filma su se brojem nominacija ipak izdvojili u utrci za 86. nagradu Oscar, to su „Američki varalice“ i „Gravitacija“ s po 10  te „12 godina ropstva“ sa 9 nominacija, pri čemu fascinira ne samo broj nominacija za „Američke varalice“, već i to da je riječ o redom najelitnijim kategorijama, naime film Davida O. Russella nominiran je za najbolji film, režiju, za sve četiri glumačke kategorije (muške i ženske, glavne i sporedne), originalni scenarij, montažu, kostimografiju i scenografiju pa mu nedostaju tek fotografija i glazba da bi ostvarili 12 najjačih nominacija. „12 godina ropstva“ ima gotovo uvlas identične nominacije, nedostaje im tek jedna nominacija, ona za glavnu žensku ulogu, dok „Gravitacija“ uz one za najbolji film, glavnu žensku ulogu (Sandra Bullock) i režiju ima i nekoliko tzv. tehničkih nominacija (montaža zvuka, zvučni i vizualni efekti…).

Najveći gubitnik svakako je Tom Hanks kojemu su svi, pa i mi, prognozirali sigurnu nominaciju za „Kapetana Phillipsa“, a postojala je i mogućnost da za ulogu Walta Disneyja u filmu „Spašavanje gospodina Banksa“ dobije nominaciju za sporednu ulogu, ali na kraju je glumačka nominacija otišla Barkhadu Abdiju za ulogu pirata, a Hanks će na televiziji moći pogledati hoće li „Kapetan Phillips“ uspjeti realizirati neku od 6 nominacija. No, čini se da više šanse za to imaju filmovi „Dallas Buyers Club“ i „Nebraska“ koji imaju isti broj nominacija, ali i „Vuk s Wall Streeta“ i „Her“ s 5 te „Philomena“ s 4 nominacije. Time smo došli do kraja liste filmova koji su nominirani za najbolji film godine, a njome najviše razočarani mogu biti braća Coen čiji je hvaljeni film “Inside Llewyn Davis“ s tek dvije nominacije uz Toma Hanksa najveći luzer.

Osim nesretnog Hanksa, u glumačkim nominacijama nije bilo drugih većih iznenađenja. Među glavnim ženskim rolama, Cate Blanchett, Sandra Bullock, Meryl Streep (18. put) i Judi Dench bili su čisti fiksevi, a potraga za petom zastala je na Amy Adams što također nije pretjerano neočekivano, pogotovo kad je riječ o filmovima Davida O. Russella, prvom režiseru u povijesti ove nagrade koji dvije godine zaredom ima nominirane u svim glumačkim kategorijama (prošle godine to su bili Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro i Jacki Weaver za „U dobru i u zlu“). Među glavnim muškim ulogama također su očekivane nominacije potvrdili Bruce Dern, Leonardo DiCaprio, Chiwetel Ejiofor i Matthew McConaughey, dok se kao peti ukrcao Christian Bale i tako izgurao Roberta Redforda, trećeg velikog gubitnika ovih nominacija.

Spomenimo još kako film Danisa Tanovića „Epizoda u životu berača željeza“ ipak nije uspio ući među nominirane u kategoriji stranog filma gdje se kao favorit izdvojio talijanski „Velika ljepota“, a uz njega su nominirani i danski „Lov“, belgijski “The Broken Circle Breakdown”, palestinski „Omar“ „The Missing Picture“ iz Kambođe.

Tko su stvarni dobitnici a tko gubitnici znat ćemo nakon podjele nagrada, 2. ožujka, koja će biti posvećena filmskim junacima, a vodit će je glumica Ellen DeGeneres.

LISTA SVIH NOMINIRANIH

NAJBOLJI FILM

“12 Years a Slave”
“American Hustle”
“Captain Phillips”
“Dallas Buyers Club”
“Gravity”
“Her”
“Nebraska”
“Philomena”
“The Wolf of Wall Street”

NAJBOLJI REDATELJ

David O. Russell, “American Hustle”
Alfonso Cuaron, “Gravity”
Alexander Payne, “Nebraska”
Steve McQueen, “12 Years a Slave”
Martin Scorsese, “The Wolf of Wall Street”

NAJBOLJA GLAVNA MUŠKA ULOGA

Christian Bale, “American Hustle”
Bruce Dern, “Nebraska”
Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”
Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”
Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”

NAJBOLJA GLAVNA ŽENSKA ULOGA

Amy Adams, “American Hustle”
Cate Blanchett, “Blue Jasmine”
Sandra Bullock, “Gravity”
Judi Dench, “Philomena”
Meryl Streep, “August: Osage County”

NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIJ

“American Hustle”
“Blue Jasmine”
“Her”
“Nebraska”
“Dallas Buyers Club”

NAJBOLJA ADAPTACIJA SCENARIJA

“Before Midnight”
“Captain Phillips”
“Philomena”
“12 Years a Slave”
“The Wolf of Wall Street”

NAJBOLJA SPOREDNA ŽENSKA ULOGA

Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”
Jennifer Lawrence, “American Hustle”
June Squibb, “Nebraska”
Julia Roberts, “August: Osage County”
Sally Hawkins, “Blue Jasmine”

NAJBOLJA SPOREDNA MUŠKA ULOGA

Barkhad Abdi, “Captain Phillips”
Bradley Cooper, “American Hustle”
Michael Fassbender, “12 Years a Slave”
Jonah Hill, “The Wolf of Wall Street”
Jared Leto, “Dallas Buyers Club”

NAJBOLJI ANIMIRANI FILM

“The Croods”
“Despicable Me 2”
“Ernest & Celestine”
“Frozen”
“The Wind Rises”

NAJBOLJA FOTOGRAFIJA

“The Grandmaster”
“Gravity”
“Inside Llewyn Davis”
“Nebraska”
“Prisoners”

NAJBOLJA SCENOGRAFIJA

Michael Wilkinson, “American Hustle”
William Chang Suk Ping, “The Grandmaster”
Catherine Martin, “The Great Gatsby”
Michael O’Connor, “The Invisible Woman”
Patricia Norris, “12 Years a Slave”

NAJBOLJU CJELOVEČERNJI DOKUMENTARNI FILM

“The Act of Killing”Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
“Cutie and the Boxer” Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
“Dirty Wars” Richard Rowley and Jeremy Scahill
“The Square” Jehane Noujaim and Karim Amer
“20 Feet from Stardom” Nominees to be determined

NAJBOLJI KRATKI DOKUMENTARNI FILM

“CaveDigger” Jeffrey Karoff
“Facing Fear” Jason Cohen
“Karama Has No Walls” Sara Ishaq
“The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke and Nicholas Reed
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

NAJBOLJA MONTAŽA

“American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
“Captain Phillips” Christopher Rouse
“Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy and Martin Pensa
“Gravity” Alfonso Cuarón and Mark Sanger
“12 Years a Slave” Joe Walker

NAJBOLJI FILM NA STRANOM JEZIKU

“The Broken Circle Breakdown” Belgium
“The Great Beauty” Italy
“The Hunt” Denmark
“The Missing Picture” Cambodia
“Omar” Palestine

NAJBOLJA ŠMINKA I FRIZURA

“Dallas Buyers Club” Adruitha Lee and Robin Mathews
“Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
“The Lone Ranger” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

NAJBOLJA ORIGINALNA GLAZBA

John Williams, “The Book Thief”
Steven Price, “Gravity”
William Butler and Owen Pallett, “Her”
Alexandre Desplat, “Philomena”
Thomas Newman, “Saving Mr. Banks”

NAJBOLJA ORIGINALNA PJESMA

“Alone Yet Not Alone” from “Alone Yet Not Alone”
Music by Bruce Broughton; Lyric by Dennis Spiegel

“Happy” from “Despicable Me 2”
Music and Lyric by Pharrell Williams

“Let It Go” from “Frozen”
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez

“The Moon Song” from “Her”
Music by Karen O; Lyric by Karen O and Spike Jonze

“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom”
Music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen; Lyric by Paul Hewson

NAJBOLJA SCENOGRAFIJA

“American Hustle”
Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler

“Gravity”
Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard

“The Great Gatsby”
Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn

“Her”
Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena

“12 Years a Slave”
Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

NAJBOLJI ANIMIRANI KRATKI FILM

“Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
“Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
“Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares
“Possessions” Shuhei Morita
“Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer

NAJBOLJI IGRANI KRATKI FILM

“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
“Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
“Helium” Anders Walter and Kim Magnusson
“Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
“The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li

NAJBOLJA MONTAŽA ZVUKA

“All Is Lost” Steve Boeddeker and Richard Hymns
“Captain Phillips” Oliver Tarney
“Gravity” Glenn Freemantle
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
“Lone Survivor” Wylie Stateman

NAJBOLJI ZVUČNI EFEKTI

“Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
“Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
“Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
“Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

NAJBOLJI VIZUALNI EFEKTI

“Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
“Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
“The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
“Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

 

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Reload Image